Жакардове переплетення

Жозеф Марі Жаккар

Ковдри та пледи виготовляють на ткацьких верстатах за допомогою спеціального переплетення ниток - поперечних та поздовжніх. Спосіб такого переплетення й визначає якість і структуру готового виробу. Розрізняються прості переплетення, які утворюють звичайну гладку поверхню без візерунків, і складні, які створюють малюнок та рельєф. Жакард належить до складних візерунчастих переплетень, в результаті якого утворюються великі малюнки геометричного або іншого характеру. У процесі виготовлення цих виробів використовуються цілі системи з великої кількості ниток.

Для виробництва жакардової ковдри використовуються спеціальні жакардові машини, які дають можливість задавати для кожної окремої нитки певний порядок переплетення. Цей процес дуже складний, вимагає ретельної підготовки процесу ткацтва, але в підсумку можна отримати дуже велику різноманітність за складністю, розміром та формою малюнків. При такому способі переплетення з різнокольорових поздовжніх і поперечних ниток утворюється малюнок, який відображається на обох сторонах виробу. Жакардовий ткацький верстат через складність конструкції й процесу ткацтва відрізняється невисокою продуктивністю, тому на ньому виготовляються лише вироби найвищої якості.

Жакардове переплетення

Переплетення, яке ми й сьогодні називаємо «жакардовим» носить ім'я француза-винахідника автоматичного ткацького верстата - Жозефа Марі Жаккара, який розробив цю унікальну конструкцію ще на початку XIX століття. Візерунчаста тканина утворювалась завдяки складній роботі механізмів, які дозволяли опускати й піднімати нитки за складним алгоритмом, що задавався подобою перфокарти - пластиною картону з особливим розташуванням дірочок. Такі картонні шаблони з'єднувалися в певному порядку, чергуючись у процесі ткацтва. Фарбування жакардових тканин здійснюється двома способами: або фарбуються самі нитки до початку виготовлення полотна, або малюнок наноситься на готовій тканині.

Принцип роботи обладнання за весь час розвитку і вдосконалення ткацького верстата залишився незмінним, але сама технологія підготовки та виробництва тепер керується комп'ютерними програмами.

Жакардове переплетення

Нові зразки малюнків створюються у графічному редакторі, що дає великий простір фантазії дизайнера. Тепер стало можливим втілювати найвишуканіші й найнезвичайніші переплетення й візерунки. Потім складається програма, за якою в необхідній послідовності нитки автоматично переплітаються й утворюється заданий малюнок.

Фактура таких виробів гладка й дуже приємна на дотик. Жакардові тканини відрізняються високою міцністю, довговічністю, практичністю. Зовнішній вигляд дуже ефектний та яскравий. Малюнок виходить об'ємний і виглядає дуже виразно. Пледи та ковдри жакардового переплетення відрізняються дуже високою якістю, прекрасно зберігають свій зовнішній вигляд у процесі експлуатації.